• 18 kwietnia 2024

Rozpoczynanie praktyki uważnego jedzenia (Mindful Eating)

Mindfulness to praktyka polegająca na byciu świadomym chwili obecnej. Mindfulness jest bardzo użytecznym narzędziem do obniżania poziomu stresu, niepokoju, poprawy nastroju i tworzenia poczucia spokoju poprzez medytację i inne techniki. Jednym z obszarów naszego życia, w którym mindfulness może być niezwykle przydatny dla naszego zdrowia, jest spożywanie posiłków.

Pomyśl o swoich ulubionych tradycjach związanych z jedzeniem, takich jak delektowanie się ulubionymi potrawami w dniu urodzin czy obchodzenie świąt przy dużym stole z przyjaciółmi i rodziną. Zastanów się, jak bardzo byłeś wtedy obecny. Czy pamiętasz smak jedzenia i uczucia, jakie ono wywoływało? Choć nie możemy oczekiwać, że każdy posiłek będzie miał taką samą wagę jak ten z okazji świąt czy urodzin, to niektóre z tych cech uważności i radości można praktykować na co dzień.

Co to jest uważne jedzenie (mindful eating)?

Mindful eating to praktyka, która polega na byciu w pełni obecnym i nieosądzającym podczas spożywania posiłków i przekąsek. Praktyka ta uwzględnia wszystkie pięć zmysłów i skupia się na słuchaniu sygnałów głodu i sytości, aby określić, ile należy zjeść, a nie zewnętrznych sygnałów, takich jak to, ile je ktoś inny. Wewnętrzne sygnały głodu mogą obejmować sygnały, takie jak uczucie sytości w żołądku, burczenie w brzuchu, czy też nie, oraz to, jakie potrawy brzmią dobrze.

Jakie są korzyści z uważnego jedzenia?

Praktykowanie uważnego jedzenia przynosi wiele korzyści. Mindfulness pozwala na: zwiększenie radości i satysfakcji z posiłku, lepsze rozpoznawanie, kiedy jesteś głodny lub syty, nawiązanie kontaktu z jedzeniem i ludźmi, z którymi jesz posiłki oraz poprawę zachowań żywieniowych. Badania sugerują, że mindful eating może być pomocne w obniżaniu stresu i niepokoju związanego z jedzeniem, poprawie obrazu ciała i redukcji zaburzonych zachowań żywieniowych.

Mindful eating podczas pandemii COVID-19

Praktykowanie uważnego jedzenia (mindful eating) jest świetną praktyką podczas pandemii COVID-19. Może się zdarzyć, że rano pochłaniasz śniadanie, a potem w pośpiechu jesz lunch, pracując przy biurku. Zaplanowanie czasu na bycie obecnym przy posiłkach i przekąskach może pomóc ograniczyć podjadanie w ciągu dnia i zwiększyć satysfakcję z posiłku. Uważność (mindfulness) może być ważną praktyką, którą można włączyć do rodzinnych posiłków.

Osiem wskazówek, jak jeść świadomie

1. Jeśli jesteś początkujący, zacznij od jednego posiłku na raz. Śniadanie może być świetnym momentem na rozpoczęcie dnia od mindfulness.

2. Ogranicz rozpraszanie uwagi podczas jedzenia. Wyłącz komputer i telefon. Odejdź od swojego miejsca pracy. Znajdź wyznaczone miejsce do spożywania posiłków i przekąsek, np. stół w kuchni.

3. Podziękuj jedzeniu za to, że dostarcza ci energii i składników odżywczych. Praktykowanie wdzięczności to świetny sposób na rozwijanie uważności (mindfulness). 4.

4. Zauważaj swoje upodobania i niechęci związane z jedzeniem bez osądzania. Osądzanie swoich posiłków może odwrócić uwagę od mindfulness i prowadzić do zwiększonego stresu i niepokoju.

5. Obserwuj swoje jedzenie. Jak pachnie jedzenie? Jak wygląda twoje jedzenie? Jak brzmi jedzenie, kiedy nabierasz je na widelec?

6. Skup się na smaku i odczuciu jedzenia. Jaki jest jego smak (słodki, kwaśny, gorzki)? Jaka jest konsystencja? Co zauważasz, kiedy żujesz?

7. Jedz powoli - nie spiesz się. Poświęć czas na delektowanie się i delektowanie się posiłkiem. Spróbuj odkładać widelec między kęsami i dokładnie przeżuwaj jedzenie.

8. Kontroluj poziom swojego głodu i sytości. Podczas jedzenia zwracaj uwagę na to, jak się czujesz. Czy nadal jesteś głodny? Czy czujesz się najedzony? Pomocne może być rozważenie tego na skali, gdzie 0 oznacza skrajny głód, a 10 - sytość. Pomoże ci to sprawdzić, kiedy powinieneś zjeść więcej lub mniej.

Szukasz więcej materiałów na temat uważnego jedzenia?

Na stronie Center for Mindful Eating można znaleźć więcej zasobów i szczegółowych informacji na temat praktyki mindful eating. Ponadto aplikacja Headspace zawiera materiały i ćwiczenia wspierające mindfulness, a także ćwiczenia na uważne gotowanie i jedzenie.

Na początku praktyka mindful eating może wydawać się przytłaczająca, ale z czasem będzie się rozwijać. Choć nie można oczekiwać, że za każdym razem będziemy jeść w sposób doskonały, to jednak zwiększanie liczby doświadczeń mindfulness, kiedy tylko będzie to możliwe, poprawi naszą ogólną świadomość. Z czasem zaczniesz czerpać korzyści z mindful eating.

Share :

Może Cię zainteresować

Paliwo dla wydajności

Wiele osób rozpoczyna nowy rok z zamiarem poprawy wyników ćwiczeń. Sposób odżywiania organizmu ma wpływ na...