• 30 maja 2024

Miesiąc Jogi: Ekspresja i wgląd w czakry

W tym tygodniu skupimy się na czakrach ekspresji i wglądu.

Ekspresja

Czakra piąta znajduje się w centrum gardła i dotyczy komunikacji, twórczej ekspresji i mówienia prawdy. Obejmuje naszą zdolność słuchania, mówienia z intencją i łączenia się ze sposobami wyrażania naszych pasji i dzielenia się nimi ze światem.

Ten ośrodek przypomina nam, że jeśli ignorujemy to, czego naprawdę pragniemy, lub zamiatamy pod dywan sposoby, w jakie inni wywarli na nas negatywny wpływ, w końcu żyjemy z mniej autentycznego i ekspresyjnego miejsca. Ten obszar gardła koreluje z eterem, jest reprezentowany przez jasnoniebieski kolor i odnosi się do nawigacji w oszustwach, zarówno tych pochodzących od nas samych, jak i od innych.

Kiedy to koło jest wytrącone z równowagi, praktykujący mogą doświadczać zmniejszonej kreatywności, strachu przed mówieniem i niezdolności do konfrontacji i stwierdzenia, co nie działa. Z fizjologicznego punktu widzenia mogą wystąpić zaburzenia funkcjonowania tarczycy, bolesność gardła oraz ból, szczególnie szyi i szczęki.

Aby rozwinąć większą siłę ekspresji, badaj:

 1. Pozycje:
  • Ryby: Pozostań bardzo zaangażowany w przedramiona przez cały czas trwania tej pozycji; aby uwolnić, nie podnoś głowy z podłogi; zamiast tego unieś ją lekko, aby uwolnić ramiona i barki, a następnie przenieś podbródek do pozycji neutralnej.
  • Odwrócony stół lub pochylona płaszczyzna: Jeśli biodra nie są w stanie utrzymać się wysoko w płaszczyźnie skośnej (nogi wyciągnięte do przodu), ugnij kolana w pozycji odwróconego stołu (utrzymuj biodra w jednej linii z kolanami).
  • Nogi na ścianie: Jeśli ścięgna szyjne są nieco napięte, odsuń kości siedzące nieco od ściany i utrzymaj zgięcie w kolanach (nadal będziesz w pełni korzystać z inwersji). Oddalenie kości siedzących od ściany i zgięcie kolan jest ważne dla wielu osób z napięciem w dolnej części pleców.

Pozycje te koncentrują się na obszarze gardła, aby odżywić tarczycę. Otwarcie gardła z pochyleniem głowy w pozycji ryby i odwrócenie stołu lub płaszczyzny pochyłej oraz odwrócenie przepływu krwi w dół w nogach przy ścianie.

 1. Pokarmy:
  • Herbaty ziołowe, ciepła woda z miodem i imbirem.
  • Zupy
  • Wodorosty morskie
 2. Dodatkowe praktyki:
  • Poczytaj o komunikacji bez przemocy, a następnie podejmij trudną rozmowę, którą do tej pory ignorowałeś.
  • Śpiewaj pod prysznicem, w samochodzie lub weź udział w zajęciach ze śpiewu.
  • Ćwicz słuchanie (zacznij od jednej minuty czystego słuchania, bez przerywania).
  • Wyraź siebie poprzez sztukę, poezję, taniec, śpiew itp.
  • Podpowiedź do dziennika: Gdzie jest jedno miejsce (lub jedna osoba) w Twoim życiu, o którym wiesz, że chcesz wejść w większą prawdę? Co by się zmieniło, gdybyś rzeczywiście mówił swoją prawdę? Jaki jest jeden krok, który możesz zrobić, aby pójść w tym kierunku?

Wgląd

Szósta czakra znajduje się w miejscu tuż nad środkiem brwi i dotyczy intuicji, wewnętrznej wrażliwości, percepcji i refleksji. Wiąże się ona z naszą zdolnością do wyczuwania tego, co znajduje się pod namacalną powierzchnią i kierowania niektórymi częściami naszego codziennego życia od wewnątrz, a nie tylko od zewnątrz.

Ośrodek ten przypomina nam, że jeśli zignorujemy wskazówki płynące z naszej wewnętrznej wiedzy, możemy w końcu żyć w poczuciu żalu z powodu pominięcia naszych osobistych intuicyjnych skłonności. Ten obszar gardła związany jest ze światłem, reprezentowany jest przez kolor indygo i odnosi się do poruszania się w bardziej skurczonym lub ograniczonym punkcie widzenia.

Kiedy to koło jest wytrącone z równowagi, może pojawić się doświadczenie bycia nadmiernie zewnętrznym, nigdy nie poświęcania sobie czasu i trudności w dostrzeganiu wewnętrznych i zewnętrznych wzorców. Z fizjologicznego punktu widzenia może pojawić się przemęczenie oczu, problemy ze wzrokiem, bóle głowy i bezsenność.

Aby kultywować subtelniejsze widzenie, zbadaj:

 1. Postawy:
  • Stanie z ręką przy trzecim oku
  • Dziecko: Pozycja dziecka nie jest wygodna dla wszystkich. Jeśli biodra są za ciasne, przesuń ciężar ciała do przodu; biodra w jednej linii z kolanami, ramiona przed siebie, czoło na matę w rozciągnięciu szczenięcym.
  • Skrętoskłony w pozycji siedzącej z łagodnym spojrzeniem: podobnie jak w siadzie skrzyżnym, jeśli plecy lub biodra są napięte, usiądź na złożonym kocu lub poduszce.

Pozycje te koncentrują się na byciu bardziej introspektywnym, poszerzaniu perspektywy i przenoszeniu uwagi na subtelniejsze doświadczenia ciała, oddechu i świadomości. Obudzenie tego ośrodka trzeciego oka poprzez dotyk kciuków w pozycji stojącej, kontakt czoła z ziemią w pozycji dziecka oraz odkrywanie przestrzeni często pomijanej, z tyłu i wokół w pozycji siedzącej ze skrętem.

 1. Pokarmy:
  • Borówki, winogrona, jeżyny.
  • Orzechy włoskie, dziki łosoś, sardynki, len i chia.
  • Pokarmy o wysokiej zawartości magnezu (szpinak, boćwina, kakao, pestki dyni, migdały i awokado).
 2. Dodatkowe praktyki:
  • Obserwowanie inteligentnych wzorców w przyrodzie.
  • Spędzanie czasu w rozległych, przestronnych krajobrazach.
  • Wyznacz sobie ramy czasowe (godzina, pół dnia, cały dzień), aby być bardziej wyciszonym i refleksyjnym. Zamiast widzieć lub wchodzić w interakcje, zauważ, co się zmieni, jeśli przez chwilę poczujesz, że żyjesz.
  • Poznaj 5-15 minutową medytację w pozycji siedzącej, w której obserwujesz swój oddech.
  • Wskazówka do dziennika: Zastanów się, kiedy zaufałeś intuicji i postąpiłeś zgodnie z nią, co przyniosło pozytywne rezultaty. Czego możesz się nauczyć z tego doświadczenia? Jak możesz teraz wnieść więcej takich doświadczeń do swojego życia?

W tym tygodniu uczestnicy Miesiąca Jogi są zachęcani do postępowania według następującego planu:

Poniedziałek, Wigilia: Kup w sklepie żywność związaną z czakrami; napisz dziennik na temat piątej czakry.

Wtorek rano: Pozycje piątej czakry (5 min); ciepła herbata ziołowa.

Wtorek przed południem: Wyraź się poprzez jakąś formę sztuki.

Środa rano: Pozycje piątej czakry (5 min); ciepła herbata ziołowa.

Środa PM: Zapisywanie w dzienniku wskazówek dotyczących szóstej czakry. Zupa na kolację.

Czwartek rano: Ćwiczenie szóstej czakry (5 min), borówki i jeżyny wliczone w śniadanie.

Czwartek po południu: Refleksja, czas wyciszenia.

Piątek rano: Postawy szóstej czakry (5 min), śniadanie bogate w kwasy omega-3.

W piątek po południu: Medytacja.

Sobota Dzień: Czas spędzony na łonie natury, zauważ inteligentne wzorce.

Niedziela rano: Pozycje piątej i szóstej czakry (10 min)

Niedziela po południu: Więcej ciszy i przestrzeni; napisz dziennik na temat tego, czego nauczyłeś się w tym tygodniu.

Aby pogłębić swoją podróż, dołącz do nas na odosobnieniu Mindfulness & Courageous Self-Care: A Nurturing Retreat. Możesz się zarejestrować tutaj.

Specjalne podziękowania dla modeli pozujących do jogi: May Lim (Wydział Elektrotechniki) i Nate Panelo (Biuro Spraw Mniejszości i Różnorodności).

Namaste.

Share :

Może Cię zainteresować

10 porad ze stołów dietetyków

Jako dietetyk, ludzie często są ciekawi moich osobistych nawyków żywieniowych - martwią się, że nie mogą jeść...