• 30 maja 2024

Jak przetrwać zimową ciemność

Kiedy światło staje się coraz mniej intensywne, a pogoda zaczyna się zmieniać, jesteśmy zaproszeni do bardziej umiejętnego zaangażowania się w codzienne życie. W przeszłości istoty ludzkie były o wiele bardziej zestrojone z rytmem i wzorcami świata przyrody, podczas gdy dziś, choć wciąż oddziałują na nas te same naturalne prądy, mamy tendencję do izolowania się od tego, co się dzieje. Taka sytuacja ma negatywne konsekwencje dla nastroju, energii i ogólnego samopoczucia.

Dobra wiadomość jest taka, że ludzie są odporni, potrafią się przystosować i - przy odpowiednim planie - potrafią nawigować i widzieć jasno nawet w najciemniejszych burzach. Aby utrzymać kurs podczas kolejnych miesięcy zimy, warto rozważyć zapoznanie się z poniższymi technikami. Nie musisz stosować ich wszystkich naraz. Wybierz jedną lub dwie i zauważ, co się zmieniło. Potem trzymaj się tych technik lub zacznij dodawać kolejne. Małe kroki, dużo współczucia, a jeśli wypadniesz z trasy, nic wielkiego, po prostu zacznij od nowa.


Poruszaj swoje ciało

Ruszaj się co najmniej cztery razy w tygodniu przez 30-45 minut (w tym trochę ćwiczeń siłowych). Dzięki temu zmniejszysz stan zapalny, obniżysz ciśnienie krwi, zwiększysz metabolizm i krążenie krwi, poprawisz swoją witalność seksualną, poprawisz jakość snu i zwiększysz funkcje wykonawcze mózgu.


Jedz mniej cukru, więcej pełnowartościowej żywności

Ogranicz spożycie cukru i żywności rafinowanej/przetworzonej. Jeśli potrzebujesz czegoś słodkiego, spróbuj włączyć więcej słodkich przypraw do swojej kuchni (cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, goździki), słodkich warzyw (marchew, słodkie ziemniaki/jabłka, gotowana cebula, pasternak itp.) i cukrów wyższej jakości (daktyle, nektar kokosowy, syrop klonowy, surowy miód), ale nadal z umiarem.


Dostarczaj odpowiednią ilość białka

Upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość białka (ze wszystkich źródeł, które są zgodne z Twoimi osobistymi wyborami żywieniowymi, takich jak sfermentowana soja, rośliny strączkowe, orzechy/nasiona, ryby o niskiej zawartości rtęci i zwierzęta karmione trawą), co oznacza, że otrzymujesz również wystarczającą ilość niezbędnych aminokwasów. Niski nastrój, zmęczenie i zaburzenia snu mogą być związane z brakiem wysokiej jakości białka.


Omega 3 są kluczowe

Spożywaj wystarczającą ilość omega 3 z prawdziwych, pełnowartościowych źródeł żywności (spróbuj czystych, nietoksycznych ryb, aby uzyskać szersze spektrum składników odżywczych). Jeśli jesteś weganinem, możesz spożywać omega 3 z alg morskich, które są jedynym wegetariańskim źródłem kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), które razem stanowią podstawę korzystnych dla zdrowia właściwości omega 3.


Priorytetowe traktowanie odpoczynku

Wygospodaruj czas na odpoczynek, zadbaj o odpowiednią ilość snu o wysokiej jakości, łącz się z rodziną i przyjaciółmi oraz stosuj rytuały dbania o siebie w celu redukcji stresu (ugotuj zupę, poczytaj książkę, spaceruj na łonie natury, chodź z nogami po ścianie, oddychaj głęboko przez trzy minuty lub zorganizuj spotkanie przy stole).


Sprawdź, jakie substancje chemiczne znajdują się w Twoim życiu

Zrób inwentaryzację toksyczności substancji chemicznych w swoim życiu (co się wydziela? Jakie substancje chemiczne nakładasz na skórę?). Pobierz aplikację Thinking Dirty i zeskanuj kody kreskowe produktów domowych.


Skup się na błonniku i zdrowych jelitach

Zadbaj o zdrowie swoich jelit, pamiętając o spożywaniu probiotyków i prebiotyków/błonnika fermentacyjnego, takich jak czosnek, pory, cebula, szalotka, karczochy, topinambur, szparagi, pędy bambusa, buraki, korzeń łopianu, kapusta włoska, maniok, kalafior, seler, cykoria i korzeń mniszka lekarskiego, daikon, koper włoski, kolard, mniszek lekarski, jarmuż, gorczyca, szpinak, jicama, grzyby, okra, kabaczek, słodki ziemniak i bataty.


Światło czyni dobro

Zaangażuj się w terapię światłem, aby zapobiec sezonowemu zaburzeniu afektywnemu (SAD). Uważa się, że przyczyną SAD jest wpływ zmniejszonej ilości naturalnego światła dziennego na substancje chemiczne w mózgu, które regulują rytm snu i nastrój. Problem SAD można rozwiązać poprzez naświetlanie białym światłem fluorescencyjnym o wysokim natężeniu (10 000 luksów) przez około 30 minut dziennie.

Share :

Może Cię zainteresować

Jarmuż. Muszę?

Jarmuż. Muszę? Posted on August 25, 2014 by Blair Maurer. This entry was posted in Dobrze...