• 15 czerwca 2024

Ustaw i zapomnij: Przyrządzanie posiłków w wolnowarze

Ustaw i zapomnij: Przyrządzanie posiłków w wolnowarze

Posted on Listopad 5, 2015 by Samantha Feczko. This entry was posted in Jedzenie dobrze and tagged rd blog, przepisy, wolnowar. Bookmark the permalink.

Co zrobić na obiad?

To pytanie zadajemy sobie niemal każdego dnia. Co się dzieje, gdy praca lub zajęcia pozaszkolne przeciągają się i ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest poświęcenie cennego czasu na przygotowanie posiłku w domu? Może Cię kusić, aby wybrać fast food, ale bardziej pożywną i wygodną opcją jest przygotowanie posiłku w garnku Crock-Pot poprzedniego dnia. Wszystko, co musisz zrobić, to włączyć wolnowar, wychodząc rano z domu. Zupy, gulasze, zapiekanki i mięsa doskonale nadają się do wolnowaru, zwłaszcza o tej porze roku, a pyszne aromaty stanowią wspaniałe powitanie w domu po długim dniu.

Używając wolnowaru, należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa żywności. Produkty łatwo psujące się powinny być przechowywane w lodówce do czasu, gdy będą gotowe do użycia, a mięso przed włożeniem do wolnowaru należy rozmrozić. Wszystkie rodzaje mięsa, drobiu, ryb i jaj muszą osiągnąć i utrzymać minimalną temperaturę wewnętrzną, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Na przykład, świeży drób musi osiągnąć temperaturę 165 stopni Fahrenheita, aby zapobiec chorobom przenoszonym drogą pokarmową. Pełną listę temperatur gotowania można znaleźć tutaj.

Aby wcielić się w ducha gotowania w stylu "postaw i zapomnij", poniżej zamieszczamy przepis stworzony przez Ciebie. Możesz swobodnie bawić się przyprawami, dodając lub odejmując je według własnego uznania. Warzywa, fasola i bulion stanowią doskonałą bazę, na której można budować. Nie zapomnijcie też odwiedzić Targu Rolnego UWMC w każdą drugą i czwartą środę miesiąca w Plaza Café, aby zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa do wyczerpania zapasów. Smacznego!

Zupa ze słodkich ziemniaków i czarnej fasoli

2 średnie słodkie ziemniaki, obrane i pokrojone w kostkę (1/2″ kwadratu)

1 mała cebula, pokrojona w kostkę

2 puszki czarnej fasoli o pojemności 15 uncji, odsączone i opłukane

1 - 15 oz. puszka pokrojonych w kostkę pomidorów z chili

1 - 15-oz. puszka pomidorów pokrojonych w kostkę bez dodatku soli

4-6 filiżanek bulionu warzywnego lub drobiowego (niskosodowego lub bez dodatku soli)

1/2 łyżeczki czarnego pieprzu

Odrobina hiszpańskiej papryki

Opcjonalnie: pietruszka, cebula w proszku

  1. W wolnowarze połączyć słodkie ziemniaki, czarną fasolę, cebulę i obie puszki pomidorów wraz z sokiem.
  2. Dodać czarny pieprz i odrobinę hiszpańskiej papryki. Ostrożnie z hiszpańską papryką, jej odrobina może być bardzo droga. Aby zupa była mniej pikantna lub jeśli hiszpańska odmiana papryki nie jest dostępna, można użyć zwykłej papryki.
  3. Dodać bulion i napełnić garnek wolnowaru do pełna. W zależności od wielkości wolnowaru może być potrzebne więcej lub mniej bulionu.
  4. Gotować na małym ogniu przez 6-8 godzin. Zupa będzie gotowa, gdy słodkie ziemniaki będą bardzo miękkie.

Powyższa ilość zmieści się w wolnowarze o pojemności 4 kw.

Resztki po gotowaniu w wolnowarze należy przechowywać w lodówce w ciągu dwóch godzin. Unikać wkładania gorących resztek do lodówki, ponieważ mogą one podgrzać sąsiednie potrawy do niebezpiecznej temperatury. Resztki najlepiej podzielić na kilka płytkich pojemników, co pozwoli na szybsze ich schłodzenie dzięki większej powierzchni. Odgrzewając resztki, należy je gotować do temperatury wewnętrznej wynoszącej co najmniej 165 stopni, aby zabić wszelkie bakterie, które mogą być obecne. Do odgrzewania resztek nie zaleca się używania wolnowaru. Jeśli zostanie dużo resztek, połowę włożyć do zamrażarki, aby móc się nimi cieszyć później.

Mam nadzieję, że ten łatwy do przygotowania posiłek przypadnie Wam do gustu. Jeśli masz swój ulubiony przepis z wolnowaru, podziel się nim w komentarzach!

Źródła:

  1. USDA Slow Cookers and Food Safety (Wolnowary i bezpieczeństwo żywności).
  2. Arkusze informacyjne USDA na temat bezpiecznego obchodzenia się z żywnością.

Samantha Feczko, RD, CD, CNSC jest dietetykiem klinicznym w UWMC i pracuje głównie z pacjentami po przeszczepach i z niewydolnością serca.

Ten post został pierwotnie opublikowany na Blogu RD. Możesz odwiedzić RD Blog i zobaczyć jego archiwa, jeśli masz identyfikator UW Medicine.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Jarmuż. Muszę?

Jarmuż. Muszę? Posted on August 25, 2014 by Blair Maurer. This entry was posted in Dobrze...