• 30 maja 2024

Sokowanie a blendowanie - na czym polega różnica?

Sokowanie a blendowanie - na czym polega różnica?

Posted on March 11, 2015 by Melissa Montalto, MS, RD, CD. This entry was posted in Eating Well and tagged blending, juicing, blog rd. Bookmark the permalink.

Jest dobrze ugruntowane, że zwiększenie spożycia owoców i warzyw jest dobre dla Ciebie. Przegląd badań wykazał, że spożywanie pięciu lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu o 26%, a także zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu choroby sercowo-naczyniowej. Jedno z badań przeprowadzonych w King County sugeruje, że przeciwutleniacze zawarte w sokach owocowych i warzywnych mogą odgrywać ważną rolę w opóźnianiu wystąpienia choroby Alzheimera.

Im więcej owoców i warzyw spożywasz, tym większe korzyści! Jednak dla niektórych osób spożywanie zalecanych pięciu lub więcej porcji w ciągu jednego dnia może być trudne. Sok lub miksowanie owoców i warzyw na smoothie może być jednym z łatwych sposobów na uzyskanie dziennej porcji.

Wiele się mówi o korzyściach zdrowotnych płynących z picia soków i miksowania. Ale na czym polega różnica? I jakiego rodzaju sprzętu potrzebujesz do każdego z nich?

Sokowanie to proces, w którym płynna część owocu lub warzywa jest oddzielana od miąższu, czyli włókien. Otrzymujesz cienki i skoncentrowany płynny produkt, który zawiera witaminy, minerały i inne fitoskładniki, które są bioaktywnymi związkami pochodzenia roślinnego związanymi z pozytywnym wpływem na zdrowie. Do tego celu potrzebna jest konkretnie sokowirówka.

W przypadku blendowania wykorzystuje się cały owoc lub warzywo: to, co wkładasz do blendera, jest tym, co spożywasz. Objętość napoju, który często nazywany jest smoothie, będzie znacznie większa niż w przypadku soku przygotowanego z tej samej ilości owoców lub warzyw. Możesz użyć wszystkiego, od zwykłego blendera po produkty z wyższej półki, takie jak Vitamix.

Istnieją plusy i minusy zarówno sokowania, jak i blendowania. Sok dostarcza bardzo bogatych w składniki odżywcze napojów w mniejszej ilości płynu. Dla tych, którzy potrzebują diety o niskiej zawartości błonnika, sokowanie może być lepszą opcją. Ważne jest, aby zauważyć, że wielkość porcji soku powinna być mniejsza niż w przypadku napoju blendowanego. W przeciwnym razie możesz uzyskać wiele kalorii z cukru w tej filiżance soku. Sokowanie może być również droższe, ponieważ trzeba użyć większej ilości produktów (na przykład, około 2 pomarańcze, 1 łodyga jarmużu, ½ czerwonej papryki, 1 filiżanka jagód i 1 łodyga brokułów zrobi około jednej filiżanki soku, ale około 3 filiżanek smoothie).

Dzięki smoothie zachowujesz błonnik, który może pomóc Ci poczuć się pełniejszym i poprawić zdrowie układu trawiennego. Ponadto możesz dodać inne rodzaje żywności do smoothie, takie jak orzechy, nasiona i jogurty, aby zwiększyć spożycie zdrowego białka i tłuszczów. Taki napój będzie gęstszy i może zająć trochę czasu, aby się do niego przyzwyczaić.

Każdy z tych procesów może pomóc Ci zwiększyć spożycie owoców i warzyw oraz stworzyć mniej odpadów w kuchni. Jak wielu z nas widziało, jak nasze piękne produkty zepsuły się, ponieważ nie mieliśmy czasu na ugotowanie posiłku lub przygotowanie sałatki, którą planowaliśmy?

Kilka wskazówek dotyczących robienia soków i/lub miksowania:

  • Aby zapobiec nadmiarowi cukrów, ogranicz owoce zarówno w sokach jak i smoothies do 1-2 porcji na napój (tj. ½ filiżanki do 1 filiżanki owoców)
  • Zielone warzywa, takie jak jarmuż, szpinak, pietruszka i kapusta zaskakująco nie smakują zbyt intensywnie w smoothie lub soku, więc załaduj je!
  • Cytrusy, a w szczególności sok z limonki, mogą pomóc w usunięciu gorzkiego smaku z warzyw (pamiętaj, aby usunąć skórki).
  • Podczas robienia soku, warzywa o wysokiej zawartości wody, takie jak ogórki i seler, pomogą dodać objętości i składników odżywczych.
  • Podczas miksowania smoothies, dodaj zwykłą wodę lub wodę kokosową, aby uczynić je mniej pulchnymi.
  • Kupując sokowirówkę lub blender dostajesz to, za co płacisz: obecne produkty, które twierdzą, że mają zalety w porównaniu z innymi standardowymi blenderami, mają zazwyczaj większą moc.

Miłego miksowania i robienia soków!

Uwaga: skonsultuj się najpierw z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek dolegliwości.

Melissa Montalto jest zarejestrowanym dietetykiem i Certyfikowanym Edukatorem Diabetologicznym (TM) z tytułem magistra Uniwersytetu Bastyr. Oprócz pracy w Centrum Medycznym Uniwersytetu Waszyngtońskiego jako dietetyk na oddziale intensywnej terapii oraz jako edukator żywieniowy w zakresie cukrzycy w całym szpitalu, prowadzi również cotygodniowe zajęcia jogi w UW IMA.

Ten post został pierwotnie opublikowany w RD Blog. Możesz odwiedzić RD Blog i zobaczyć jego archiwa, jeśli masz identyfikator UW Medicine.

Share :

Może Cię zainteresować

Jarmuż. Muszę?

Jarmuż. Muszę? Posted on August 25, 2014 by Blair Maurer. This entry was posted in Dobrze...